Ohlédnutí za únorem 2020 |
Napsal Plazík st. | |
Úterý, 10 březen 2020 | |
Únor, tak krátký měsíc, i když letos přestupný a mám problém vypsat vše, co se kolem mne dělo do jednoho článku. Již jsem během měsíce uveřejnil některé příspěvky a tak jsou v textu pouze odkazy. Kdo se chce za mým únorem ohlédnout se mnou, může.
Kousek od cesty na Vyhlídku je v polích lesík, zvaný Bažantnice. Po delší době jsem si tam prvý únorový den zašel. I v zimě je to příjemné a klidné prostředí, jen na konci k Evani hodně rozježděné. Že by zde někdo závodil?
Vracel jsem se cestou k velké křižovatce a šel kolem místa, kde bývala malá tůňka.
Prvé únorové pondělí večer byla v lounském divadle zahájena výstava obrazů a grafiky spolku VOSA. Mezi kamarády výtvarníky pravidelně jezdím, je to prima parta. Vernisáž zahájil prezident Luděk Dvořák a tradiční projev měl Jiří Menoušek. Ano, mezi vystavujícími jsou i tři peručtí výtvarníci - Jiří Menoušek, Jan Pražák a Antonín Kučaba. Pěkné obrazy si můžete prohlédnout až do 31.března 2020.
Náhodou jsem se ve středu koukl z okna a jako každý v poslední době se mrkl na soumrak. Z konce dvora jsem viděk Středohoří, včetně "výbuchu" nad Bílinou. A měsíc zatím osvětloval s. Petra a Pavla.
V pátek 7. února jsem si opět zajel do Prahy, navštívil několik galerií a večer koncert v Librálu. Píši o tom ve článku "Opět galerie a hudba".
Když je únor čas masopustní, mrknul jsem se na mém Rajčeti na pár fotek z posledního peruckého v roce 1963. Jo jsem tam také - bylo mi 15. A samozřejmě jsem si osmažil mísu koblih.
10.2. jsem dostal další informace z Milionu chvilek. Občas mám k některým drobnostem výhrady, ale je to pro mne naděje pro tuto zemi. I když mám kolem sebe většinu těch, kteří opovrhují myšlenkami mladých aktivních lidí, vysmívají se jim, nebo sprostě nadávají, jsem rád, že můj podpis č. 60322 je jedním z 216 119 pod vizí Milionu chvilek. Třeba ji bude chtít podepsat i někdo z vás. Možno ZDE.
Chodím fotografovat, jak pokračuje rekonstrukce Hořejšáku. Líbí se mi, jakým tempem firma, která stavbu provádí, pokračuje. Tuny bahna jsou vyvezeny a nová hráz téměř dokončena. To, že je kolem radnice občas trochu bláta, to k takové stavbě patří. Navíc pracovníci městysu se svojí mechanizací pravidelně silnici čistí. Vše zaznamenávám do alba, samozřejmě budu doplňovat až do napuštění. Nechal kluk na sebe týden čekat, ale už je na světě. V sobotu 15.února 2020 ráno v půl třetí mezi náš přišel můj další pravnuk Vítek - 52 cm, 3,70 kg. Velké blahopřání a dík Leonce i tátovi a hlavně hodně štěstí a zdraví. V novém domečku v Hradišti bude vnučka a čtyři chlapi (Manžel a pravnuci Kuba, Vojta a nyní i Vítek). Vítek zapsán do mého rodokmenu pod pořadovým číslem 299. (jen pro zajímavost, ve stejný den se narodila v roce 1885 jeho pra-pra-pra-prababička Marie Richterová) Sleduji kulturní akce, které pořádají v Postoloprtech a na které mne zve Pavel P. . Již jsem v tamním divadlem kdysi byl a v únoru jsem zajel na malou scénu hned dvakrát. Určitě se vyplatí navštívit představení ochotníků, jako v sobotu 15.2.. Do Postoloprt přijel soubor DS Hraničáč z Rumburku, aby zahrál hru JOB INTERVIEWS, o "divoké" personalisce. Pěkně a zajímavě zahrané, hlavně výkon L. Srbecké v hlavní roly byl úžasný. Po šesti dnech jsem zajel na veselý večer znova v postoloprtském divadle s Uršulou Klukovou a písničkářem Pepou Štrossem. Zavzpomínali jsme na její bohatý herecký i civilní život. Mezi tím jsem se dostal i na další koncert Severočeské filharmonie do Teplic. Na programu byla filmová hudba s projekcí, orchestr řídil Petr Šumík z Olomouce. Příjemný oddechový večer.
Divné to jaro? Jarní řez růží dělám ve druhé polovině března, Letos to již nestihnu. Jasmín
nahokvětý v zimě kvete často, jehněd jsou plné stromy, magnólie v parku již brzo rozkvete. I malá procházka s malým foťáčkem pod Makala byla neobvyklá. Hezká, ale v únoru smutná. Kde je sníh? Byl jsem i překvapen, kolik stromů v našem lese "shazuje" na zimu kůru (samozřejmě umírají). Příjemné byly pohádky z mechu, vřesu a borůvčí a nakonec mne pozdravil přítel starý kořen.
Závěr února byl ve znamení vernisáží. V úterý 18.2. byla v lounském muzeu zahájena výstava kalíšků na vejce JE LIBO VEJCE? ze sbírky ak. sochařky, žijící na Peruci, paní Jany Mézlové. Je kouzelné vidět na jednom místě více než 1000 různých a krásných nádobek na vařené vejce z Česka, Moravy i dalších krajin světa. Psal a fotil jsem ZDE.
22. února jsem zavzpomínal na svého dědu Antonína Langera, od jehož odchodu uplynulo 50 let.
I o milém dědovi jsem napsal na svých stránkách ZDE . |
< Předch. | Další > |
---|