Peruc vzpomínala s veterány |
Napsal Plazík st. | |
Pátek, 30 říjen 2009 | |
5.5.2005 V peruckém kině se ve středu večer sešlo asi 60 místních občanů , aby vzpomněli květnové dny před 60 lety. V úvodu přivítala paní Kopicová vzácné hosty, majora Josefa Carbocha, tankistu z východní fronty a zejména generála Františka Fajtla. O událostech roku 1945 nejdříve promluvil ředitel lounského muzea Bedřich Štauber. Připomenul, že žádný z národů, které se války zúčastnili, nechtěl vyvolat tak tragický úděl Evropy i ostatních částí světa, který vyvolal německý a japonský fašismus. Ocenil statečnost spoluobčanů, kteří bojovali v zahraničí, ale zejména místních občanů. Ti se na mnohých místech Lounska postavili v posledních dnech války přímo proti společnému nepříteli. Ale již i v předešlých letech dokázali pomáhat uprchlíkům a dalším pronásledovaným, kteří se schovávali v lesích kolem Hřivic, ale i Peruce. Peruc byla jedna z prvých vesnic, kde již koncem dubna vznikl zárodek Národního výboru a později i Národní garda. Podrobně jsme o průběhu posledních dnů války psali ve článku Peruc před 60 lety .Poté již vzpomínal Major Carboch. Ten dnes bydlí v Černčicích a vylíčil, jak se spolu s ostatními Čechy z Volyně přidal k Československé brigádě v Sovětském svazu a přes Ukrajinu, Polsko a Německo se dostal až do bývalé vlasti svých rodičů. Jako tankista na dieselovém tanku T 34 se zúčastnil i bitvy o Ostravu. Sám vyskočil ze třech hořících tanků. Z brigády, která měla na počátku 72 strojů, přijelo do Prahy pouhých 6 s pouhou osminou původních tankistů.
A přišla slavnostní chvíle večera. Starosta Peruce J.Vilhelm na návrh rady OÚ jmenoval čestným občanem generála Františka Fajtla (jednoho ze 100 největších Čechů). Ten se krátce vyznal k lásce k Peruci, kam chodil 3 roky do měšťanské školy a která jej vždy srdečně vítala. Zavzpomínal na své pedagogy, ředitele školy Přítele a učitele Šercla a Chloubu. Na závěr poděkoval osobě jemu nejmilejší, své ženě a vyslovil přání všech přítomných, aby se válka již nikdy neopakovala. Slavnostní chvíle objektivem. Připomeňme si Čestného občana Peruce, generála Františka Fajtla, který i ve svých 93 letech navštěvuje naší obec, ale i Louny a jiná místa, kde je vždy vítaným hostem.
Rodák z Donína a bývalý žák perucké školy, který se k letectvu dostal na Vojenské akademii v Hranicích na Moravě, je nositelem řady domácích i zahraničních vyznamenání, například Řádu M. R. Štefánika či francouzského Řádu Čestné legie. I přes nepřízeň osudu se Fajtl věnoval psaní a stal se legendou české válečné literatury. Je autorem převážně memoárových knih, kde popisuje své osudy či osudy spolubojovníků, mimo jiné Sestřelen, První doma, Vzpomínky na padlé kamarády, Létal jsem s Třistatřináctkou, Generál nebe, Dva údery pod pás. |
< Předch. | Další > |
---|